اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

اسوه بودن پيامبر(ص)از ديد اهل‌بيت(ع)هر جامعه براي رسيدن به كمال و وضع آرماني خود نياز به يك الگو و مدل ايده‌آل دارد تا با شناخت آن، به وضع آرماني دست يابد. جوامع اسلامي نيز از اين قاعده الگوسازي، مستثني نيست و خداوند متعال براي رسيدن به جامعه آرماني اسلامي براي مسلمانان، الگو معرفي كرده است.


دسته: رحمة للعالمين

دوشنبه نهم 11 1391 | 6:27 بعد از ظهر | ادامه مطلب

السلام عليك يا رسول الله!

و محمد نيست مگر رسولي كه پيش از او رسولان ديگري نيز بوده اند.آيا اگر بميرد يا كشته شود شما به عقب برمي گرديد؟! و هركه بازگردد به خدا هيچ زيان نمي رساند و خداوند سپاسگزاران را پاداش خواهدداد(آل عمران-144).

در هفتاد رقم بتكده واشد از نو
                چارده كنگره ي طاق بنا شد ازنو
آنچه آن پير فروهشت جوانان خوردند
        گله را گرگ ندزديد شبانان خوردند
باز ماييم و قدم ساي به سرگشتنها
         مثل پژواك خجالت كش بر گشتنها
يا محمد شرر آلوده ي عصيان ماييم
         تشنه تر خشك تر از ريگ بيابان ماييم
يا محمد شب طوريم برآي از پس ابر
        چشم راهان ظهوريم برآي از پس ابر
(محمد كاظم كاظمي)


دسته: رحمة للعالمين

شنبه هفتم 11 1391 | 6:52 بعد از ظهر |

پيامك ميلاد پيامبراسم تو نور امـيد است و صفاي سينه هاست

دين تو اسلام عشق است و بدور از كينه هاست

روز ميـلادت شدم مست مي عرفان تو

آيه شرع است و حق است، خط به خط قرآن تو . . .


دسته: رحمة للعالمين

چهارشنبه چهارم 11 1391 | 11:12 بعد از ظهر | ادامه مطلب

پيام پيامبر به دختران امروز ايا پيام پيامبر صلي الله عليه و آله ويژة مردان است؟
و ايا زنان هم مخاطب پيام پيامبر صلي الله عليه و آله قرار مي¬گيرند؟
پيامبر اسلام همچون همه انبياء با دو هدف، هدايت مردم را آغاز و دنبال كرد:
1. آشنا ساختن مردم با معارف الهي.
2. كامل كردن عقايد و اخلاق جامعه.
يعني تعليم كتاب و حكمت از يك سو، و تزكية نفوس مردم از سوي ديگر؛ آن گونه كه قرآن مي¬فرمايد: )يعلّمهم الكتاب و الحكمه و يزكيهم.( از اين رو، مي¬توان رسالت پيامبر صلي الله عليه و آله را اينگونه بيان داشت كه:
او براي تعليم و تربيت و تزكيه آمد تا در بخش جامعه را به علوم الهي و صحيح رهنمون سازد و در بخش عملي، مردم را به طهارت روح برساند. مخاطب چنين حركت هدايت بخش، جان انسان خواهد بود نه بدن او. از اين رو، زن و مرد هر دو همسان هم، مخاطب «پيام پيامبر» خواهند بود.


دسته: رحمة للعالمين - احاديث نبوي - وحدت و نظام تربيت نبوي

جمعه پانزدهم 10 1391 | 2:16 بعد از ظهر | ادامه مطلب

نخى از پيراهن، براى شِفاي بيمارشخصى به نام بحر سقّا حكايت كند: خدمت امام صادق(عليه‌السلام) بودم، آن حضرت فرمود: اى بحر! اخلاق خوب موجب شادى و سرور است؛ و سپس افزود: آيا مى‌خواهى به داستانى از زندگى پيامبر خدا كه اهالى مدينه آن را نمى‌دانند برايت بيان كنم؟
عرض كردم: بلى .
حضرت فرمود: روزى پيامبر خدا(صلى الله عليه و آله)، با جمعى از اصحاب خود در مسجد نشسته بود، ناگهان كنيزى از انصار وارد مسجد شد و كنار پيغمبر خدا(صلوات الله عليه) ايستاد و گوشه‌اى از پيراهن حضرت را گرفت .


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - رحمة للعالمين

يکشنبه سوم 10 1391 | 4:20 بعد از ظهر | ادامه مطلب

نجات جوان با رضايت مادرمرحوم شيخ مفيد، به نقل از امام جعفر صادق(صلوات الله عليه) حكايت مي‌كند:
روزى به رسول گرامى اسلام (صلى الله عليه و آله)، خبر دادند كه فلان جوان مسلمان، مدتى است در سكرات مرگ و جان دادن به سر مى‌برد و نمى‌ميرد.
وقتي پيامبر اكرم بر بالين آن جوان حضور يافت، فرمود: بگو "لا إ لهَ إ لاّ الله"؛ ولى مثل اين كه زبان جوان قفل شده باشد و نمى‌توانست حركت دهد، حضرت چند بار تكرار نمود و جوان بر گفتن كلمه طيّبه "لا إ لهَ إ لاّ الله" قادر نبود.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - رحمة للعالمين

يکشنبه سوم 10 1391 | 4:19 بعد از ظهر | ادامه مطلب

دست به دامن چه كسي شويم؟دوست پيامبر كيست؟
امّ سلمه همسر رسول خدا(صلوات الله عليه) حكايت مي‌كند:
در آن روزهايى كه پيامبر، در بستر بيماري و آن ناراحتى كه سبب فوت و شهادت حضرت شد، بود؛ به بعضى از اطرافيان خود فرمود: دوست مرا بگوييد بيايد. عايشه شخصى را به دنبال پدرش ابوبكر فرستاد و چون او وارد شد حضرت رسول اكرم صورت خود را از او برگرداند و اظهار داشت: دوست مرا بگوييد بيايد.


دسته: رحمة للعالمين

يکشنبه سوم 10 1391 | 4:13 بعد از ظهر | ادامه مطلب

زيارت پيامبر صلّى الله عليه و آله عبدالسلام بن صالح هروى: به امام رضا عليه السّلام عرض كردم: اى پسر پيامبر خدا! درباره حديثى كه اهل حديث روايت مى كنند كه «مؤمنان در بهشت، از خانه هاى خودشان پروردگارشان را ديدار مى كنند» چه مى گوييد؟ فرمود: اى اباصلت! خداى متعال، پيامبرش محمّد صلّى الله عليه و آله را بر همه آفريدگانش از پيامبران و فرشتگان برترى داد و طاعت او را طاعت خود، پيروى از او را پيروى از خود و زيارت او را در دنيا و آخرت، زيارت خود قرار داد. خداوند فرموده است: «هركس پيامبر را اطاعت كند، خدا را اطاعت كرده است». و فرمود: «آنان كه با تو بيعت مى كنند، با خدا بيعت مى كنند، دست خدا بالاى دستِ آنان است» و پيامبر صلّى الله عليه و آله فرمود: هركس مرا در حال حياتم يا پس از وفاتم زيارت كند، خدا را زيارت كرده است. رتبه پيامبر در بهشت بالاترين رتبه هاست. هر كس او را در رتبه اش در بهشت از خانه خود ديدار كند خداى متعال را زيارت كرده است.


دسته: رحمة للعالمين

يکشنبه سوم 10 1391 | 10:34 صبح | ادامه مطلب

محبت فراوان پيامبر(ص) نسبت به فاطمه(س) اذا اشتقت الى الجنة قبلت نحر فاطمة:
هنگامى كه شوق بهشت در دلم پيدا مى‏شود گلوى فاطمه را مى‏بوسم!
همه مورخان و ارباب حديث نوشته‏اند كه پيامبر(ص) نسبت به دخترش فاطمه‏(س) علاقه عجيبى داشت.
بديهى است علاقه پيامبر تنها به خاطر رابطه پدرى و فرزندى نبود، هر چند اين عاطفه در وجود پيامبر(ص) موج مى‏زد، اما تعبيرات و سخنانى كه پيامبر(ص) به هنگام اظهار علاقه نسبت به دخترش فاطمه‏(س) بيان مى‏كرد، نشان مى‏داد كه در اينجا معيارهاى ديگرى مطرح است.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - رحمة للعالمين

يکشنبه سوم 10 1391 | 9:56 صبح | ادامه مطلب

پيامبر اسلام (ص) از ديدگاه امام صادق(ع)امام صادق(عليه السلام) به نقل از سلمان فارسى فرمود: پيامبر اكرم(ص) فرمود: خداوند متعال مرا از درخشندگى نور خودش آفريد
نيز امام صادق(عليه السلام) فرمود: خداوند متعال خطاب به رسول اكرم(ص) فرمود: (اى محمد! قبل از اين كه آسمان ها, زمين, عرش و دريا را خلق كنم. نور تو و على را آفريدم...).
ثقه الاسلام كلينى(ره ) مى نويسد: امام صادق(عليه السلام) فرمود: (هنگام ولادت حضرت رسول اكرم(ص) فاطمه بنت اسد نزد آمنه( مادر گرامى پيامبر) بود.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - رحمة للعالمين

شنبه دوم 10 1391 | 9:54 بعد از ظهر | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X