اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

شهيد مطهري؛عزم ملي،اقتصاد مقاومتي ومديريت جهادي اقتصاد مقاومتي راهبردي كلي واساسي براي پيشرفت اقتصاد است.از شاخصه هاي مهم اقتصاد پيشرفته “مقاوم بودن” آن در برابر نوسانات وفشارهاي داخلي وخارجي است،مردمي كردن اقتصاد واينكه مردم درامور اجرايي كشوربه ويژه اقتصادي مشاركت فعال ومثبت داشته باشند.
دسته: اقتصاد مقاومتي - انديشه شهيد مطهري

يکشنبه پانزدهم 4 1393 | 10:39 صبح | ادامه مطلب

زهد و اقتصاد اسلامي در انديشه شهيد مطهري

اسلام طرفدار دو قدرت است: يكي قدرت روحي و ديگر قدرت اقتصادي. 


طرفدار قدرت روحي است به اين معني كه مي گويد از ناحيه اخلاقي شما بايد اين قدر قوي و نيرومند باشيد كه به دنيا و مافيهايش، اعتنا نداشته باشيد، بنده و اسير دنيا نباشيد. چه عالي مي فرمايد اميرالمؤمنين(ع): "الزهد كله بين كلمتين من القرآن" (1) علي (ع) كه زهد را از جنبه قوت روحي تفسير مي كند مي فرمايد: خدا در قرآن بيان كرده "لكيلا تأسوا علي مافاتكم و لا تفرحوا بما آتكم" (2) وقتي از ناحيه روحي به اين مقام رسيديد كه اگر تمام دنيا به شما رو بياورد، شادي زده و اسير نمي شويد و اگر تمام دنيا را از شما بگيرند، روحتان شكست نمي خورد، در اين صورت شما زاهد هستيد.


دسته: اقتصاد مقاومتي - انديشه شهيد مطهري

يکشنبه پانزدهم 4 1393 | 10:38 صبح | ادامه مطلب

مروري بر انديشه هاي اقتصادي شهيد مطهري در آثار شهيد مطهري مطالب ارزشمندي در مورد مباني و اصول اقتصادي اسلام مطرح شده است. اولين نكته مطرح شده در اين حوزه، روشن شدن مفهوم كلمه اقتصاد اسلامي است. ايشان در تعريف كلمه اقتصاد اسلامي دسته¬بندي هاي مختلف انجام داده و عنوان مي¬كنند كه ممكن است منظور از اقتصاد در تركيب اقتصاد اسلامي مجموعه¬اي از احكام و مقررات شرعي درباره موضوعات مالي و پولي باشد، يا ممكن است منظور از اقتصاد اسلامي تحليل يك سلسله اهداف و بايدها و نبايدهاي شرعي بر علم اقتصاد كلاسيك باشد، و يا حتي احتمال دارد مقصود ميانه¬روي در امور مالي طبق ضوابط اسلامي باشد.
دسته: اقتصاد مقاومتي - انديشه شهيد مطهري

شنبه جهاردهم 4 1393 | 2:53 بعد از ظهر | ادامه مطلب

نظري به نظام اقتصادي اسلامكتاب حاضر ، يكي از آثار قلمي متفكر شهيد استاد مرتضي مطهري است كه‏ پس از شهادت ايشان به چاپ مي‏رسد و مشتمل بر يك مقدمه و هشت بخش‏ است . مقدمه خود از دو قسمت تشكيل شده ، مقاله‏اي تحت عنوان " نظري به‏ اقتصاد اسلامي " و بخشي درباره " اقتصاد سالم " . بخش اول اين كتاب در تعريف اقتصاد و مفاهيم اقتصادي است . در بخش‏ دوم درباره " مالكيت از نظر فلسفي " سخن رفته . بخشهاي سوم و چهارم را بحث درباره " ارزش " و " ارزش اضافي " تشكيل مي‏دهد . در بخش پنجم‏ سرمايه داري و سوسياليسم از ديدگاه اسلام مورد بررسي قرار گرفته‏اند . بخش ششم را " رساله‏هاي اقتصادي " تشكيل مي‏دهد كه مشتمل بر سه رساله‏ است : " مالكيت زمين از نظر اسلام انفال " ، مسأله ارث ، سوسياليسم . بخش هفتم نوشته‏هايي است پيرامون " اسلام و اقتصاد " . " يادداشت‏ نظري به نظام اقتصادي اسلام " كه خلاصه و كلاسه فشرده‏اي است از مطالب‏ كتاب ، بخش هشتم و آخرين بخش اين كتاب را تشكيل مي‏دهد . استاد شهيد در حاشيه نسخه دستنويس خود ، عناوين و خلاصه‏هايي از مطالب‏ متن را نگاشته‏ اند . اين عناوين و خلاصه‏ ها را فهرست مشروح كتاب قرار داديم .

  

» حجم: 1.16 مگابايت
» نوع فايل كتاب: PDF
» تعداد صفحات: 236
» دانلود كتاب نظري به نظام اقتصادي اسلام


دسته: اقتصاد مقاومتي - دانلود كتاب - انديشه شهيد مطهري

جمعه سیزدهم 4 1393 | 2:8 بعد از ظهر |

اقتصاد و مفاهيم اقتصادي در انديشه شهيد مطهريانسان براي بقاء و حيات خود احتياج دارد به چيزهايي از قبيل غذا و لباس و مسكن كه وسائل معاش ناميده مي شوند . انسان به غير اين امور نيز احتياج دارد ، از قبيل احتياجات خانوادگي ، يعني زن و فرزند ، احتياجات فرهنگي ، احتياجات معنوي و ديني ، احتياجات سياسي ، يعني حكومت و آنچه مربوط به شؤون حكومت است ، و احتياجات اجتماعي از قبيل قضاوت . در ميان احتياجات انسان ،كه رابطه بشر با آنها ، رابطه مالكيت است ، و اجتماع به او اجازه مبادله مي دهد . تنها مالكيت به معني اختصاص و استفاده حداكثر منفعت هم كافي نيست در تعريف ، زيرا مالكيت زن و مالكيت مقام ، گاهي به اين حد مي رسد ولي نمي توان [ آن را ] جزء مسائل اقتصادي به شمار آورد ، همچنان كه صرف تأثير پول ، و لو به طور غيرمستقيم نيز كافي نيست ، مثلا يك اولي ترين احتياجات وي ، احتياجات اقتصادي است ، يعني اموري كه انسان در حيات و بقاء شخصي خود به آنها نيازمند است ، و بدون آنها قادر به ادامه حيات نيست .
دسته: اقتصاد مقاومتي

جمعه سیزدهم 4 1393 | 1:45 بعد از ظهر | ادامه مطلب

اقتصاد مقاومتي چيست؟امروزه جمهوري اسلامي در حوزه‌هاي اقتصادي خود با مسائل يا مفاهيمي مواجه است كه به هيچ عنوان تاكنون چه در عرصه‌ي نظر و در كتاب‌هاي درسي و چه در عرصه‌ي عمل و تجارب بشري مشابه و مابه‌ازاي واقعي نداشته است. بنابراين خود انقلاب اسلامي مكلّف به نوآوري و ابتكار و نظريه‌پردازي و الگوسازي در اين عرصه‌هاي جديد اقتصادي است. هر كشوري كه عَلم استكبارستيزي را برپا كند نيازمند چنين الگوهايي است. يكي از اين مفاهيم، «اقتصاد مقاومتي» است.
دسته: اقتصاد مقاومتي

پنج شنبه دوازدهم 4 1393 | 6:25 بعد از ظهر | ادامه مطلب

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X