اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

كمال وجودي رسول خدا(ص)«... پيامبر خاتم، تحقق آخرين درجه ارتقا و پرواز از عالم امكان است، جايي كه هم مرز با مرتبه واجب الوجود و حد بين ممكن و واجب است...، دعوتش هم به آنجا بوده است.
مقام شامخي كه در آن، صفاي تجرّدي و قوّت وجودي به حدي مي رسد كه جذبه ذات حق، انسان را مجذوب مي كند و تمام شئون ذاتي از اسماء و صفات براي انسان، در حالت تعديل كامل مي باشد، به طوري كه نه آن شأن به اين شأن غلبه دارد و نه اين شأن به آن.


دسته: كلام رهبري

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 4:25 بعد از ظهر | ادامه مطلب

درخشانترين دوره هاي حكومت در طول تاريخ مقام معظم رهبري مي فرمايند : يكي از وظايف ما اين است كه در دل و زبان، از زحمات و مجاهدات بي نظير و خستگي ناپذير پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله و سلم) اين زبده ي عالم و آدم، سپاسگزار باشيم.
شرح مختصري از سيره ي نبي اكرم در دوران ده ساله ي حاكميت اسلام در مدينه مي دهم كه يكي از درخشانترين - وگزافه نيست اگر بگوييم درخشانترين - دوره هاي حكومت در طول تاريخ بشري است.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:59 صبح | ادامه مطلب

سه صحنه، از زندگي پيامبر اكرم (ص) مقام معظم رهبري مي فرمايند: خداي متعال به ما مسلمانان دستور داده است كه از پيامبر تبعيت كنيم. اين تبعيت، در همه چيز زندگي است. آن بزرگوار، نه فقط در گفتار خود، بلكه در رفتار خود، در هيأت زندگي خود، در چگونگي معاشرت خود با مردم و با خانواده، در برخوردش با دوستان ، در معامله اش با دشمنان و بيگانگان، در رفتارش با ضعفا و با اقويا، در همه چيز اسوه و الگوست.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:58 صبح | ادامه مطلب

حق برادري مسلمانان نسبت به يكديگر مقام معظم رهبري مي فرمايند : رسول اكرم(ص) ، به هيچ عنوان نمي خواهد كه در فضاي زندگي جامعه ي اسلامي و در ميان مسلمانها، اندكي كينه و حقد و دشمني باشد. او، در ايجاد محبت و صميميت بين مردم سعي داشت. حتي آن وقتي كه دايره ي اسلام وسيعتر شد و رسول اكرم مكه را هم گرفتند، مردم آن شهر را عفو كردند. مردم مكه همان كساني بودند كه پيامبر را از شهر خود بيرون كرده بودند. پيامبر، از همان اهالي مكه، سيزده سال ناراحتي تحمل كرده بودند و زجر كشيده بود.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:56 صبح | ادامه مطلب

ماجراي « افك »، حادثه ي عظيم تاريخ اسلام مقام معظم رهبري مي فرمايند: خاطره و حادثه يي كه خيلي مهم است و من بارها آن را در ذهن خود مرور كردم و به آيات اين حادثه در قرآن مراجعه كردم، حادثه ي «افك» است. در سوره ي مباركه ي نور، چند آيه مربوط به همين حادثه مي شود. حادثه ي «افك» به طور خلاصه اين است كه يكي از همسران پيامبر، در يكي از جنگها از قافله عقب افتاده بود. پيامبر، آن همسرشان را به ميدان جنگ برده بودند ، وقتي كه برمي گشتند و مي آمدند، او را نديدند.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:56 صبح | ادامه مطلب

ممزوج كردن فضاي زندگي با ارزشهاي اسلامي مقام معظم رهبري مي فرمايند : نكته يي كه امروز در بحث زندگي رسول اكرم(ص) مورد نظر من مي باشد، عبارت از اين مطلب است كه پيامبر اسلام براي آن كه ارزشها و اخلاق اسلامي كاملاً در جامعه جا بيفتد و با روح و عقايد و زندگي مردم مخلوط و ممزوج بشود، فضاي زندگي را با ارزشهاي اسلامي آغشته مي كرد. يك وقت كسي دستور مي دهد يا توصيه مي كند كه مثلاً مردم حسن خلق و گذشت و صبر و استقامت در راه خدا داشته باشند و ظلم نكنند و دنبال اقامه ي عدل و داد باشند


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:50 صبح | ادامه مطلب

بعثت ، حركت عظيم براي نجات انسانها مقام معظم رهبري مي فرمايند : واقعه ي عظيم بعثت، با وجود گذشت قرنهاي متوالي و اظهار نظر متفكران و انديشمندان عالم، همچنان شايسته و درخور تدقيق و تامل از جوانب مختلف است. بعثت نبي اكرم(ص) يك حركت عظيم در تاريخ بشر و در راه نجات انسانها و تهذيب نفوس و ارواح و اخلاق بشر و مقابله با مشكلات و مصايبي بود كه بشر در همه ي دوران با آن روبه رو بوده و هنوز هم هست. همه ي اديان، مقابل با شر و فسادند و راه و صراط مستقيمي به سمت اهداف عاليه ايجاد مي كنند؛ ولي آيين مقدس اسلام اين خصوصيت را دارد كه يك نسخه ي هميشگي است.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:45 صبح | ادامه مطلب

خصوصيات برجسته و زيباي پيامبر اكرم (ص) مقام معظم رهبري مي فرمايند : به طور خلاصه اخلاق پيامبر را به «اخلاق شخصي» و «اخلاق حكومتي» تقسيم مي كنيم؛ به عنوان يك انسان، خلقيات او؛ و به عنوان يك حاكم، خصوصيات و خلقيات و رفتار او. البته اينها گوشه يي از آن چيزهايي است كه در وجود آن بزرگوار بود؛ چندين برابر اين خصوصيات برجسته و زيبا در او وجود داشت كه من حالا بعضي از آنها را عرض مي كنم. آن بزرگوار، امين ، راستگو، صبور و بردبار بود. جوانمرد بود؛ از ستمديدگان در همه ي شرايط دفاع مي كرد. درستكردار بود


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:42 صبح | ادامه مطلب

دوران كودكي پيامبراكرم (ص)مقام معظم رهبري مي فرمايند: نبي مكرم اسلام جداي از خصوصيات معنوي و نورانيت و اتصال به غيب و آن مراتب و درجاتي كه امثال بنده از فهميدن آنها هم حتي قاصر هستيم، از لحاظ شخصيت انساني و بشري، يك انسان فوق العاده، طراز اول و بي نظير است. شما درباره ي اميرالمؤمنين مطالب زيادي شنيده ايد؛ همين قدر كافي است عرض شود كه هنر بزرگ اميرالمؤمنين اين بود كه شاگرد و دنباله رو پيامبر بود. يك شخصيت عظيم، با ظرفيت بي نهايت و با خلق و رفتار و كردار بي نظير، در صدر سلسله ي انبيا و اوليا قرار گرفته است و ما مسلمانان موظف شده ايم كه به آن بزرگوار اقتدا كنيم


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:41 صبح | ادامه مطلب

شاخص هاي نظامي كه پيامبراكرم (ص) ساخت مقام معظم رهبري مي فرمايند: نظامي كه پيامبراكرم (ص) ساخت، شاخص هاي گوناگوني دارد كه در بين آنها هفت شاخص از همه مهمتر و برجسته تر است.
شاخص اول، ايمان و معنويت است. انگيزه و موتور پيشبرنده ي حقيقي در نظام نبوي، ايماني است كه از سرچشمه ي دل و فكر مردم مي جوشد و دست و بازو و پا و وجود آنها را در جهت صحيح به حركت در مي آورد.


دسته: كلام رهبري

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 10:31 صبح | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X