اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

پيامبر خاتم (ص) برترين الگوى قرآنى از ميان ده‏ها الگوى نمونه و شاخص، قرآن كريم، دو تن از آنان را به گونه‏اى خاص مورد توجّه و تذكّر قرار داده است، يكى «ابراهيم»عليه السلام و ديگرى «محمّد»صلى الله عليه وآله وسلم. چه اين كه درباره اين دو پيامبر تعبير «اسوه» را به كارگرفته است:
1 - «قد كانت لكم اسوة حسنة فى ابراهيم و الّذين معه اذ قالوا لقومهم انا براؤا منكم و ممّا تعبدون من دون اللَّه كفرنا بكم و بدا بيننا و بينكم العداوة و البغضاء ابدا حتى تؤمنوا باللَّه وحده...» (ممتحنه /4)
«براى شما سرمشق خوبى در زندگى ابراهيم و كسانى كه با او بودند، وجود داشت، در آن هنگامى كه به قوم مشرك خود گفتند: ما از شما و آن چه غير از خدا مى‏پرستيد بيزاريم، ما نسبت به شما كافريم، و ميان ما و شما عداوت و دشمنى هميشگى آشكار شده است، تا آن زمان كه به خداى يگانه ايمان بياوريد.»


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - قرآن كريم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 11:3 صبح | ادامه مطلب

نام‌هاي پيامبر در قرآنرسول خدا(صلى الله عليه و آله) در قرآن ده نام دارد:
امام صادق(عليه‌السلام) فرمود: رسول خدا(صلى الله عليه و آله) در قرآن ده نام دارد .

1 - محمد(صلى الله عليه و آله) و ما محمد الا رسول.

2 و 3 - احمد و رسول؛ و مبشرا برسول ياتى من بعدى اسمه احمد.


دسته: قرآن كريم

يکشنبه سوم 10 1391 | 4:7 بعد از ظهر | ادامه مطلب

قرآن و اهداف نبوت  در اصل گذشته از طريق داورى خرد با لزوم بعثت پيامبران الهى آشنا شديم. اكنون لزوم نبوت را با توجه به اهداف آن از ديدگاه قرآن كريم و روايات بررسى مى‏كنيم. هرچند نگرش قرآنى به اين مسئله نيز يك نوع تحليل عقلانى است.
قرآن هدف از بعثت پيامبران را امور زير دانسته است:
1. استحكام مبانى توحيد و مبارزه با هر نوع انحراف در اين زمينه.
2. آشنا كردن مردم با معارف و پيامهاى الهى و راه و روش تزكيه.
3. برپا داشتن قسط در جامعه بشرى.
4. داورى در موارد اختلاف.
5. اتمام حجت‏بر بندگان.


دسته: قرآن كريم

جمعه اول 10 1391 | 12:38 صبح | ادامه مطلب

پيامبر از ارتداد امت نگران بود آيات قرآني حاكي از آن است كه پيامبر (ص) در دوران حيات خود از آيندهء جامعهء اسلامي سخت نگران بود و بامشاهدهء يك سلسله حوادث ناگوار اين احتمال در ذهن او قوت مي گرفت كه ممكن است گروه يا گروههايي پس ازدرگذشت او به دوران جاهلي بازگردند و سنن الهي را به دست فراموشي بسپارند.
اين احتمال هنگامي در ذهن او قوت گرفت كه در جنگ احد، وقتي شايعهء كشته شدن پيامبر از طرف دشمن درميدان نبرد منتشر شد، با چشمان خود مشاهده كرد كه اكثر قريب به اتفاق مسلمانان راه فرار را در پيش گرفته ، به كوههاو نقاط دور دست پناه بردند و برخي تصميم گرفتند كه از طريق تمامس با سركردهء منافقان (عبدالله بن ابي) از ابوسفيان امان بگيرند.


دسته: قرآن كريم

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 11:14 بعد از ظهر | ادامه مطلب

پيامبر اكرم شاهد اعمال امت يكي از نكات مهم و معارف بزرگ قرآن اين مساله است كه پيغمبر اكرم و به تعبير قرآن گروهي از مؤمنين-كه آن گروهي از مؤمنين اين گونه جز اينكه در مقام صمت‏باشند كس ديگر نمي‏تواند باشد- (شاهد امت هستند). خدا پيغمبر را «شاهد امت‏» ناميده است، شاهدي كه در دنيا تحمل شهادت مي‏كند و در آخرت اداي شهادت، يعني او حاضر و ناظر به افعال و اعمال امت است.


دسته: قرآن كريم - عدالت در حكومت نبوي

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 11:1 بعد از ظهر | ادامه مطلب

لحظه تكوين قرآنو آن شب تا سحر، غار حرا خورشيد باران بود
زمان، دل، بي قرار لحظه تكوين قرآن بود
سكوت لحظه ها را مي شكست از آهِ خود، مردي
كه در هر قطره اشك او غمي ديرين نمايان بود


دسته: قرآن كريم - شعر و ادب

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 5:12 بعد از ظهر | ادامه مطلب

قرآن، ايثار آنها را مي ستايدابن عباس مي گويد: پس از پيروزي لشكر اسلام بر يهود بني نضير كه پس از جنگ احد، در سال سوم هجرت روي داد، بسياري از اموال بني نضير به دست مسلمانان افتاد و چون يهود، بدون جنگ تسليم شدند، اموالشان به عنوان في ء (كه بخشي از انفال است) در اختيار پيامبر خدا قرار گرفت. ايشان خطاب به انصار فرمود: «اگر مايل هستيد، اموال و خانه هايتان از آن شما باشد، ولي از غنايم بني نضير چيزي به شما داده نشود.»


دسته: قرآن كريم - حكايت

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 4:40 بعد از ظهر | ادامه مطلب

افشاگري قرآنروزي پيامبر اكرم(ص) با جمعي از مهاجران و انصار در مسجدالنبي نشسته بودند. ناگاه علي(ع) وارد مسجد شد. حاضران به احترام وي از جا برخاستند و به گرمي از او استقبال كردند. علي(ع) در كنار پيامبر نشست. دو نفر از منافقان با ديدن اين صحنه به در گوشي صحبت كردن با هم پرداختند. رسول خدا(ص) آنها را ديد و از منظورشان باخبر شد و چنان خشمگين شد كه آثار خشم در چهره اش نمودار گرديد.


دسته: قرآن كريم - حكايت

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 4:36 بعد از ظهر | ادامه مطلب

بازخواني متفاوت آياتي از قرآن كه بارها خوانده‌ايم بازخواني متفاوت آياتي از قرآن كه بارها خوانده‌ايم
زندگي در همسايگي خوبان، دغدغه دوستان خدا بوده است. دغدغه كساني كه خدا توي كتابش، اسمشان را آورده و از بزرگيشان گفته. آسيه بانو، جواهري است در قصر فرعون، كه وقت مرگ، دغدغه‌اش همسايگي خداست.


دسته: قرآن كريم

سه شنبه بیست و هشتم 9 1391 | 4:57 بعد از ظهر | ادامه مطلب

وظيفه ما در برابر قرآنقال على (ع) «تعلموا القرآن فانه احسن الحديث و تفقهوا فيه فانه ربيع القلوب." قرآن را فرا بگيريد كه برترين كلام است. و در آن بينديشيد كه بهار قلبهاست.
بعد از شناخت جايگاه و درك فضائل قرآن لازم است كه به فراگيرى صحيح علوم آن بپردازيم. چرا كه قرآن محور اساسى دين و كتاب قانون الهى است و بر هر مسلمانى لازم است كه در راه فراگيرى آن بكوشد.


دسته: قرآن كريم

سه شنبه بیست و هشتم 9 1391 | 12:45 صبح | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X