اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

پيامبر (صلي الله عليه واله وسلم) در صحاح سته اهل سنتبعد از آنكه روايات مربوط به « خدا » را در « صحاح ستّه » مورد بررسى قرار داديم اينك برآنيم تا به خواست خدا ، رواياتى را كه درباره پيامبر عظيم‏الشّان اسلام ( ص ) در همان كتابها آمده بررسى كنيم .
‏ چنانچه در مقدّمه كتاب « خدا در صحاح » به عرض رسانديم ، « صحاح ستّه » شش كتاب روائى اهل سنت است كه عموم اهل سنت همه روايات آنها را صحيح مى‏دانند .


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 10:9 صبح | ادامه مطلب

پيامبر صلح، هم عيسي(ع) هم محمد(صلي الله عليه وآله وسلم)از ديرباز « تحريف» يكي از ابزارهايي بوده است كه دو گروه جاهل و مغرض، آن را به كار گرفته، از آن سود مي‌بردند و با تكرار آن نيز تلاش كرده‌اند موضوع تحريف‌شده را واقعيتي پذيرفته جلوه دهند.
از قرن‌ها پيش و پيش از جنگ‌هاي صليبي در غرب، تلاش مي‌شد كه چهره پيامبر ما را مخدوش نشان داده و آن حضرت را جنگ‌طلب و به دور از صلح معرفي كنند؛ اقدامي كه تاكنون نيز توسط اقليتي در غرب ادامه دارد چنان‌كه آنها به رغم آنچه راجع به تساهل و تسامح و احترام به افكار و مقدسات ديگران مطرح مي‌‌كنند و حتي جامعه خود را سكولار معرفي مي‌كنند، هنوز پيش‌زمينه‌هاي فرهنگي آنان از بين نرفته و با اين‌كه بين پيامبران هيچ اختلافي نيست و خداوند همه آنان را براي هدف واحد اصلاح و هدايت انسان‌ها فرستاده، آنان به تلاش در فرق گذاشتن بين پيامبران ادامه داده؛ يكي را پيام‌آور صلح و دوستي و ديگري را به گونه‌اي ديگر معرفي مي‌كنند.


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 10:6 صبح | ادامه مطلب

پادشاهان ساساني آگاه به امر پيامبر (ص)قرائن و شواهد تاريخي متعددي، حكايت از آگاهي بزرگان ساساني از بعثت پيامبر اسلام مي كند و نمي توان همه ي آنها را قصّه و افسانه پنداشت!
در اين كه تعدادي از پادشاهان ساساني نسبت به تولّد و بعثت پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله حتي سالها قبل از ولادت آن حضرت آگاهي هايي داشته اند، شكي نيست و نوشته هاي متون تاريخي، آن را ثابت مي نمايد اما در اين ميان اخباري وجود دارد كه نشان مي دهد پادشاهان و بزرگاني از ايران قرنها پيش، خبر ظهور پيامبر اسلام و چيره شدن اسلام بر ايران زرتشتي را شنيده بودند ...


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 10:1 صبح | ادامه مطلب

پيامبر اسلام(صلي الله عليه واله وسلم) از ديدگاه گوستاولوبون«گوستاو لوبون» از جمله خاورپژوهان بلندپايه فرانسوي است كه به سال 1841 ميلادي چشم به جهان گشود و در سال 1931 از دنيا رفت. وي مطالعات گسترده‏اي درباره اسلام و تمدن مسلمانان به انجام رسانده است. در آثار وي تعصبات يك جانبه و منفي نسبت به اسلام و مسلمانان كمتر به چشم مي‏خورد و اين از ويژگي‏هاي منحصر به فرد اوست كه در كمتر پژوهش‏گري مي‏توان سراغ يافت. او فقط از عرب و تمدن عربي دفاع نكرد، بلكه از حقوق مسلمانان دفاع و از سياست‏هاي ظالمانه دولت‏هاي اروپايي شديدا انتقاد كرد و در نكوهش دولت متبوعش نسبت به جناياتي كه در حق مسلمانان الجزاير مرتكب شد، مطالب فراواني نگاشت.


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 9:57 صبح | ادامه مطلب

صلي الله عليه و آله و سلمدشمني غرب مسيحي با اسلام، جداي از آن كه ميراث ماقبل مسيحي در برخورد شرق و غرب دارد، در نخستين قدم، محصول پيشرفت اسلام در محدوده قدرت امپراتوري روم شرقي از يك طرف و نفوذ اسلام در جنوب اروپا از سوي ديگر در قرون نخستين اسلامي بود.
آن زمان هنوز كليساي ارتدوكس از كليساي كاتوليك جدا نشده بود و غرب يكپارچه در تاريكي و جهل، روزگارش را سپري مي‌كرد. در تمام اين دوره آنچه غرب از اسلام مي‌دانست، بسيار اندك و بر اساس دشمني تمام عيار با آن بود. غرب تا قرن‌ها پس از آن، نه ترجمه‌اي از قرآن مي‌شناخت و نه با شخصيت حضرت محمد (ص) آشنايي داشت.


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 9:51 صبح | ادامه مطلب

بشارتهاى انبياء الهى و ديگران درباره ظهور رسول خدا(ص)برخى از اهل تحقيق بتفصيل در اين باره ‏قلم فرسائى كرده و حتى جداگانه كتاب نوشته‏اند كه از آنجمله‏مى‏توان كتاب‏«راه سعادت‏»استاد فقيد و محقق ارزشمندمرحوم شعرانى و مقاله محققانه ديگرى را كه در كتاب‏«خاتم‏پيغمبران‏»در اينباره درج شده نام برد كه چون با مقاله ما كه درباره تاريخ تحليلى اسلام است چندان ارتباطى ندارد و بيشتر بابحث نبوت خاصه رسول خدا«ص‏»ارتباط دارد تا با بحث ما و به‏اصطلاح يك بحث كلامى است نه تاريخى،نمى‏توانيم وقت‏خود و شما را با اين بحث گسترده و عميق بگيريم


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 9:46 صبح | ادامه مطلب

تأملي در فصل «محمد(ص)» تاريخ اسلام كمبريج- دادن نسبتهاي ناروا به پيامبر آشكار است كه مونتگمري وات يك مستشرق نامسلمان است و كسي از او انتظار ندارد كه مثل يك مسلمان بينديشد. اما مهم تر و آشكارتر آن است كه چگونه ممكن است كه 34 صفحه مطلب، در باره اين مقطع مهم تاريخي به فارسي ترجمه شود و نه تنها به اغلاط تاريخي واضح و آشكار آن توجهي داده نشود (كه نمونه‌هايي را خواهيد ديد) بلكه به مواردي كه اساس و اصول اسلام و وحي را زير سؤال مي‌برد، پاسخي داده نشود. اين اشكالات به قدري واضح و روشن است كه حتي كساني كه آشنايي مختصري با سيره نبوي دارند مي‌توانند به بسياري از آن مباحث واقف و آگاه شوند...


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 9:35 صبح | ادامه مطلب

بشارتهاي انبياي الهي درباره آمدن رسول خدا (صلي الله عليه وآله) از جمله اين بشارتها آيه 14 و 15 از كتاب يهودا است كه مي‏گويد:
«لكن خنوخ‏«ادريس‏»كه هفتم از آدم بود درباره همين اشخاص خبر داده گفت اينك خداوند با ده هزار از مقدسين خود آمد تا بر همه داوري نمايد و جميع بي دينان را ملزم سازد و بر همه كارهاي بي ديني كه ايشان كردند و بر تمامي سخنان زشت كه گناهكاران بي دين به خلاف او گفتند. . . »


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

يکشنبه دهم 10 1391 | 9:14 صبح | ادامه مطلب

پادشاهان ساساني آگاه به امر پيامبر (ص) قرائن و شواهد تاريخي متعددي، حكايت از آگاهي بزرگان ساساني از بعثت پيامبر اسلام مي كند و نمي توان همه ي آنها را قصّه و افسانه پنداشت!
در اين كه تعدادي از پادشاهان ساساني نسبت به تولّد و بعثت پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله حتي سالها قبل از ولادت آن حضرت آگاهي هايي داشته اند، شكي نيست و نوشته هاي متون تاريخي، آن را ثابت مي نمايد.


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

سه شنبه بیست و هشتم 9 1391 | 4:51 بعد از ظهر | ادامه مطلب

بشارتهاى انبياء الهى و ديگران درباره ظهور رسول خدا(ص) برخى از اهل تحقيق بتفصيل در اينباره ‏قلم فرسائى كرده و حتى جداگانه كتاب نوشته‏اند كه از آن جمله‏ مى‏ توان كتاب‏«راه سعادت‏»استاد فقيد و محقق ارزشمندمرحوم شعرانى و مقاله محققانه ديگرى را كه در كتاب‏«خاتم‏ پيغمبران‏»در اينباره درج شده نام برد كه چون با مقاله ما كه درباره تاريخ تحليلى اسلام است چندان ارتباطى ندارد و بيشتر بابحث نبوت خاصه رسول خدا«ص‏»ارتباط دارد تا با بحث ما و به‏اصطلاح يك بحث كلامى است نه تاريخى،نمى‏توانيم وقت‏ خود و شما را با اين بحث گسترده و عميق بگيريم،ولى بهمان‏مقدار كه مربوط به تاريخ مى‏شود


دسته: پيامبر اعظم در ديگر اديان

سه شنبه بیست و هشتم 9 1391 | 4:48 بعد از ظهر | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X