اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

سيره علمي و عقلاني پيامبر اعظم(ص)ازنظر اسلام رستگاري انسان به علم وابسته است؛ و نقطه اتكاء علم به عقل است. همه علوم محصول تعقل و انديشه است.همه شناخت‌ها ودريافت‌هاي انسان بايد با معيار عقل وبصيرت سنجيده شود . بدون ترديد ، ما براي بهتر زيستن و لذت بيشتر از زندگي ، نياز به دانش وتعقل داريم.
    قرآن: يكي از مهم ترين اهداف پيامبران الهي ، تعليم و تربيت انسان‌هاست: «او كسي است كه در ميان جمعيت درس نخوانده، رسولي از خودشان برانگيخت تا آياتش را بر آن ها بخواند و آن ها را تزكيه كند و كتاب و حكمت به آن ها بياموزد؛ هر چند پيش از آن در گمراهي آشكار بودند» (جمعه، 2؛ آل عمران، 164).


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

سه شنبه پنجم 10 1391 | 6:10 بعد از ظهر | ادامه مطلب

سيره‌‌ پيامبر اكرم (ص) در ياد معاداز آنجا كه هيچ انساني مانند نبي اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) اعتقاد راسخ به مبدأ و معاد نداشت و ندارد هيچ سيره و روشي مانند سيره‌‌ آن حضرت آموزندگي نخواهد داشت. خداي سبحان بر اثر اهميت معاد همواره با واژه‌هاي "يوم" و "يومئذ"، يعني روز و آن روز به پيامبر هشدار مي‌دهد كه اگر از صراط مستقيم فاصله مي‌گرفتي به تو جزاي اين جدايي و انفصال را مي‌چشانديم و عذاب تو را در حيات دنيا و در آخرت مضاعف مي‌گردانيديم: "إذاً لأذقناكَ ضِعف الحيوة و ضِعف الممات." (سوره‌‌ اسراء، آيه‌ 75) از اين رو آن حضرت در سخن‌ها، استدلال‌ها و برخوردها چه در جنگ و چه در صلح، در مسجد و غير آن، همواره معاد را مطرح مي‌فرمود و مردم را به ياد معاد و قيامت متذكر مي‌كرد.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

سه شنبه پنجم 10 1391 | 6:8 بعد از ظهر | ادامه مطلب

غمخوار و همراهِ مردمغزالي مي گويد: رسول خدا از همه مردم بخشنده تر بود . هيچ دينار و درهمى شب نزد او نمى ماند و اگر وجهى زياد مى آمد و كسى را پيدا نمى كرد كه آن مبلغ را به او برساند، به خانه نمى رفت تا آن را به نيازمندش برساند . از بيماران در دورترين نقطة شهر عيادت مى كرد.
 با تهيدستان همنشين و با مستمندان هم خوراك مى شد و بر كسى ستم روا نمى داشت. هر كس از او معذرت مى خواست، عذرش را مى پذيرفت . هيچ مستمندى را به سبب بى چيزى و درماندگى اش تحقير نمى كرد و هيچ شاهى را به سببِ سلطنتش أهميّت   نمى داد. براى هر دو در پيشگاه خدا يك نوع دعا مى كرد.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 9:58 صبح | ادامه مطلب

خصوصيات و سجاياي اخلاقي پيامبر اعظم(ص)اخلاق و سجاياي پيامبر (ص) آنگونه است كه با توصيف خود گويي بخواهيم بحري را در كوزه اي بگنجانيم. حضرتش صورتي گشاده و روشن داشت و چون راه مي رفت همچون متكبران پاي را بر زمين نمي كشيد و چون با كسي سخن مي گفت همه توجه و لطف خود را معطوف به او مي كرد و چون ثروتمندان به حقارت در ايشان نمي نگريست .


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 11:29 صبح | ادامه مطلب

كليات اخلاق پيامبر(صلي‌الله‌عليه واله) رسول خدا (ص) فرمود: جبرييل از سوي پروردگار جهانيان بر من نازل شد و گفت: اي محمد بر تو باد به اخلاق خوش، زيرا: بد اخلاقي خير دنيا و آخرت را از بين مي‌برد.
آگاه باشيد كه شبيه‌ترين شما به من كسي است كه اخلاق آن‌ها از همه نيكوتر باشد.
رسول خدا(ص) فرمود از اخلاق‌هاي نيك آن است كه:
آدمي گذشت كند از كسي كه به او ستم كرده است، و بخشش كند به كسي كه او را محروم ساخته و بپيوندد با كسي كه از او بريده و عيادت كند از كسي كه او را عيادت نمي‌كند.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 1:1 بعد از ظهر | ادامه مطلب

اخلاق پيامبر اعظم(ص) ابوذر گويد: سلمان فارسي و بلال حبشي را ديدم كه با هم به حضور رسول خدا(ص) رسيدند. در اين ميان، سلمان براي احترام به پيامبر(ص)، به پاهايش افتاد و بر آن بوسه زد. پيامبر(ص) او را از اين كار بازداشت، و جلوگيري از اين كار، خطاب به سلمان فارسي فرمود: از آن كارهايي كه عجم (غيرعربها) در مورد شاهان خود انجام مي دهند انجام نده. من بنده اي از بندگان خدا هستم از آنچه ميخورند من نيز مي خورم، و آنجا كه مردم مي نشينند، من نيز مي نشينم.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 12:59 صبح | ادامه مطلب

عطر گل محمدي مرد روبه‌روي پيامبر نشست و گفت: يا رسول الله! به من كاري بياموز كه وقتي انجامش دادم. خدا مرا دوست بدارد. مردم به من محبت كنند. ثروتم زياد شود و بدنم سالم باشد و عمرم طولاني شود و روز قيامت با شما باشم.
حضرت به مرد نگاه كرد و لبخندي زد و فرمود: تو شش امتياز مي‌خواهي. براي به دست آوردن آنها بايد شش كار انجام دهي: اگر خواستي خداوند تو را دوست بدارد، از او بترس و تقوا داشته باش. اگر خواستي مردم تو را دوست بدارند، به آنان نيكي كن و در زندگي‌شان طمع نداشته باش.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 12:57 صبح | ادامه مطلب

فلسفه چند همسر گزيني پيامبر اكرم (صلّي الله عليه و آله) (2) پيامبر در برخي از ازدواج ها، هدف تربيتي را دنبال مي كرد، آن هم تربيت عملي براي نگهداري از يتيمان و بيچارگان.
رسول خدا (صلّي الله عليه و آله) حمايت از محرومان و واماندگان را جزء آيين نجات بخش اسلام اعلان نمود. آيه هاي قرآني نيز به شيوه هاي گوناگون، مردم را به حمايت از بيچارگان و يتيمان فرا مي خواند.
پيامبر در فرصت هاي مختلف و زمان هاي مناسب، مردم را به اين كار خداپسندانه تشويق مي كرد.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 12:54 صبح | ادامه مطلب

فلسفه چند همسر گزيني پيامبر اكرم (صلّي الله عليه و آله) (1) از جمله اهداف والاي ازدواج هاي پيامبر (صلّي الله عليه و آله) بلكه مهم ترين آنها، به دست آوردن قدرت سياسي، تقويت پايگاه و نفوذ اجتماعي براي تبليغ و رشد و گسترش اسلام، كاهش دشمني مخالفان اسلام و افزايش ضريب امنيتي براي مسلمانان به شمار مي آيد.
حضرت به خاطر دستيابي به جايگاه اجتماعي و سياسي بهتر، جلوگيري از كارشكني هاي قبايل بزرگ عرب، پيشبرد سياست هاي داخلي و ايجاد زمينه مساعد براي مسلمان شدن قبايل، به برخي ازدواج ها رو آورد و در اين راستا با زناني ازدواج كرد.


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 12:49 صبح | ادامه مطلب

سيره اخلاقي پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) با همسران يكي از روش هاي رفتاري پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) توجه به عبادات و برنامه هاي همسران خود بود. رسول اكرم بحق به اين آيه عمل كرده است:« قوا انفسكم و اهليكم ناراً»؛« خود و اهل بيت خود را از آتش نگهداريد». علامه مجلسي گفته است:« قوا اهليكم بدعائهم الي طاعة الله و نهيهم عن القبائح و تعليمهم الفرائض؛ معناي آيه، اين است كه اهل بيت و زيردستان خود را با دعوت به سوي اطاعت پروردگار و بازداشتن آنها از بدي ها و آموزش دادن معارف دين به آنان، از آتش جهنم نگهداريد»


دسته: سيره اخلاقي پيامبر اعظم

شنبه بیست و پنجم 9 1391 | 12:47 صبح | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X