اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

روش حكومتى پيامبر(ص)مكّه با همه اهميتش هيچ گاه براى حكومت اسلامى به يك منبع اولويت دار تبديل نشد، زيرا ارزش هاى مكه مخصوص اهل آن نيست و يك سرزمين عمومى و متعلق به همه است.

حتى پس از اين كه مكه فتح شد و پيامبر به وطَنِ اصلى خود بازگشت آن جا را پايتخت قرار نداد و به مدينه بازگشت. در تاريخ حكومت هاى اسلامى هم هيچ گاه مكّه پايتخت نشده است. علّت آن بر ما مجهول است.

آرى، مكه نه تنها پايتخت نشد بلكه با همين عمل پيامبر(ص) عملاً(هم شهرى گرى) و (هم وطن گرايى) نفى گرديد.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - عدالت در حكومت نبوي

شنبه دوم 10 1391 | 9:25 بعد از ظهر | ادامه مطلب

پيامبر اكرم شاهد اعمال امت يكي از نكات مهم و معارف بزرگ قرآن اين مساله است كه پيغمبر اكرم و به تعبير قرآن گروهي از مؤمنين-كه آن گروهي از مؤمنين اين گونه جز اينكه در مقام صمت‏باشند كس ديگر نمي‏تواند باشد- (شاهد امت هستند). خدا پيغمبر را «شاهد امت‏» ناميده است، شاهدي كه در دنيا تحمل شهادت مي‏كند و در آخرت اداي شهادت، يعني او حاضر و ناظر به افعال و اعمال امت است.


دسته: قرآن كريم - عدالت در حكومت نبوي

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 11:1 بعد از ظهر | ادامه مطلب

سيره حكومتي پيامبر اعظم(ص) اصل در سيره حكومتي پيامبر (صلي الله عليه واله) نفي قوميت گرايي وتبعيض نژادي است.
درحكومت پيامبر اسلام ، كه بارويكرد جهاني و بين المللي تأسيس شده بود ، محور نبودن عربيت به صورت يك ارزش اسلامي و زير بنايي تعريف شده بود . و اسلام از آن جهت مقبول همه ملت‌ها بود كه رنگ نژادي و قومي نداشت.


دسته: عدالت در حكومت نبوي

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 11:25 صبح | ادامه مطلب

جايگاه عدالت در حكومت نبوي مسأله عدالت از قديم الايام، جزء مهمترين دغدغه هاي بشري بوده و از اساسي ترين مباحث اديان الهي و انديشمندان شمرده شده و از مهمترين معيارهاي ارزشگذاري و فضيلت فرد و جامعة انساني است.عدالت از جمله ضروريات عالم هستي است و قوانين و سنن الهي بر اين اساس قرار داده شده است و انسان بدون آن به سعادت تام و كامل نائل نمي شود و جوامع بشري و قدرتهاي سياسي بدون آن، دوام نمي آورند.


دسته: عدالت در حكومت نبوي

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 11:16 صبح | ادامه مطلب

عدالت در دولت نبوي (2) در نظام اسلامي، وضع قوانين بر توسعه، عمران و آباداني متمركز است، به‏ طوري كه شهروندان مسلمان حتي در قبال زمين‏هاي باير و چارپايان نيز مسئولند. چنان كه پيامبر صلي الله عليه وآله اگر كسي زميني را احيا مي‏كرد، مالكيت آن زمين را به او مي‏بخشيد. بر اين مبنا، مالكيت به عنوان يكي از مهم‏ترين انگيزه‏هاي فعاليت اقتصادي در دولت نبوي محترم شمرده شده است.اما در كنار توجه به اين اصل مهم ، كه همانا تقويت قدرت اقتصادي از طريق توليد است، قوانين مختلفي با هدف ترميم وضع زيان ديدگان اقتصادي و جلوگيري از ايجاد شكاف طبقاتي، وضع گرديده است.


دسته: عدالت در حكومت نبوي

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 11:12 صبح | ادامه مطلب

عدالت در دولت نبوي (1) در بينش نبوي، در گستره حيات و عمر آدمي و براي احاطه بر مسائل آن، نه علم و تجربه، و نه عرفان و شهود او راه‏گشاست، بلكه بشر در اين مرحله نيازمند آگاهي‏هايي است كه روابط زندگي اين حيات را با عوالم نامشهود نمايان سازد و در اين گستره، طرح و برنامه مخصوص به خود را مي‏طلبد. در اين وسعت است كه نياز آدمي به دين مطرح مي‏شود. بنابراين انسان، نيازمند هدايت دين در همه شؤون زندگي خود است.


دسته: عدالت در حكومت نبوي

دوشنبه بیست و هفتم 9 1391 | 11:7 صبح | ادامه مطلب

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X