اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

سيره اقتصادي پيامبر اعظم(ص)در اخلاق اقتصادي پيامبر اكرم(ص) اصولي به چشم مي‌خورد كه بسيار درس‌آموز است، مانند اصل كار و تلاش براي توليد و كسب روزي
قرآن: در مكتب اسلام اصلي ترين عامل در كسب روزي براي انسان تلاش و كوشش همت خود اوست. «ليس للإنسان إلا ما سعي» . نجم، 53/39.
سنت: در منابع تاريخي، شواهدي وجود دارد كه از اشتغال پيامبر اكرم(صلي الله عليه واله ) به مشاغل متعارف آن زمان، يعني چوپاني، زراعت و تجارت حكايت دارند. در 25 سالگي آن حضرت، با سرمايه‌اي از خديجه براي تجارت از نوع مضاربه راهي شام شد. هچنين آن حضرت با خريدن –كالاهاي- كارواني تجاري كه از شام آمده بود، به سود خوبي دست يافت و با آن، هم دين خود را ادا كرد و هم مقداري بين بستگان تقسيم كرد.


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

سه شنبه پنجم 10 1391 | 6:4 بعد از ظهر | ادامه مطلب

عصمت پيامبر صلى الله عليه و آله پيش از بعثت بحث هايى عميق و گسترده‏اى كه پيرامون عصمت پيامبر (ص) پس از بعثت انجام گرفت، پيراستگى او را از خلاف و گناه كاملاً ثابت نمود.
گروهى از بدانديشان كه در صفحه زندگى پيامبر خاتم، نقطه سياهى نجسته‏اند، به فكر افتاده‏اند كه براى او پيش از بعثت نقطه ضعفى جستجو كنند تا شايد بتوانندعصمت او را در تمام دوران عمر متزلزل سازند.
و در اين مورد، آيات پنجگانه‏اى را دستاويز خود قرار داده و به مرام خود استدلال نموده‏اند كه ما در اين جلد مجموع آيات مربوط به عصمت پيامبر را مورد بررسى قرار داديم، ولى شايسته است براى تكميل بحث اين پنج آيه را نيز كه همگى مربوط به زندگى وى پس از بعثت است مطرح نموده و مخالف را خلع سلاح كنيم اينك مجموع اين آيات به ترتيب مطرح مى‏ گردند:
آيه يكم: «و وجدك ضالا فهدى» (الضحى - 6).


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

شنبه دوم 10 1391 | 10:34 بعد از ظهر | ادامه مطلب

عفو و چشم پوشي پيامبر اكرم(ص) چون پيامبر اكرم(ص) شرح صدر و ظرفيت روحي بي نظيري داشت، هرگز در برابر بي مهري و آزارهاي افراد، به انتقام نمي انديشيد، بلكه تا آنجا كه ممكن بود، با كمال بزرگواري از اشتباه هاي افراد چشم پوشي مي كرد و آنها را مي بخشيد. البته عفو و گذشت پيامبر به گونه اي نبود كه موجب سركشي افراد شود و حضرت را در موضع ضعف قرار دهد، بلكه آن حضرت بر اساس رهنمودهاي خداي سبحان، عفو و گذشت را وسيله اي براي بيداري و اصلاح افراد قرار داده بود.


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:31 بعد از ظهر | ادامه مطلب

تواضع و فروتني رسول اكرم(ص)بسياري از افراد به محض دست يابي به قدرت و ثروت، از فروتني فاصله مي گيرند. آنها براي خود در مقايسه با ديگران امتيازي قائل مي شوند و به تعبير قرآن، روحيه استكباري پيدا مي كنند. قارون، سرمايه دار معروف زمان حضرت موسي(ع) وقتي به ثروت رسيد، گفت: «من اين سرمايه را با علم خويش به دست آورده ام.» (قصص: 78) و شيوه كبرورزي و غرور در پيش گرفت. در مقابل، انبيا و اولياي الهي هر گاه نعمتي به دست مي آوردند، آن را از جانب خدا مي دانستند و به هر مقام و موقعيتي نيز مي رسيدند، همواره فروتن بودند.


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:29 بعد از ظهر | ادامه مطلب

آگاهي از غيبخداوند در قرآن كريم، پيامبر گرامي اسلام را انساني آگاه از غيب معرفي مي كند. به يقين، اين آگاهي، ذاتي و فطري نيست، بلكه مانند ديگر علوم و دانش ها، از جانب پروردگار دانا به او القا شده است و وي به اذن الهي از عالم غيب خبر مي دهد. افرادي كه از مقام اولياي حق بي خبرند، آگاهي پيامبر از غيب را نوعي الوهيت تصور كرده اند و چنين وانمود مي كنند كه آگاهي از غيب، از آن خداست و كسي در اين وصف، شريك و همتاي او نيست.


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:27 بعد از ظهر | ادامه مطلب

خطرپذيريسختي ها و موانع بسياري در راه پيشبرد اهداف رسالت وجود داشت. رسول خدا(ص) با تمام وجود در برابر اين خطرها و موانع ايستادگي كرد و هرگز از بزرگي اين خطرها و كمي امكانات براي پيشبرد هدف هايش، هراسي به دل راه نداد.
در مدت ده سال اقامت پيامبر خدا در مدينه، 27 غزوه (جنگي كه پيامبر شخصا آنها را فرماندهي مي كرد) و حدود 50 سريه (جنگي كه نيروها را براي جنگ با كفار مي فرستاد) رخ داد.1 برخي از اين غزوه ها كه خود حضرت آنها را فرماندهي مي كرد، جنگ هاي بسيار خطرناكي بودند.


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:24 بعد از ظهر | ادامه مطلب

مظهر رحمت الهياز ديگر ويژگي هاي رسول خدا(ص)، رحمت بودن او براي مؤمنان و جهانيان است. خداوند در قرآن كريم در اين باره مي فرمايد: «ما تو را نفرستاديم مگر رحمتي براي جهانيان.» (انبياء: 107) در آيه 61 سوره توبه نيز مي خوانيم: «وَ رَحْمَةً لِلّذين امنوا مِنْكُم؛ او رحمتي براي مؤمنان است».


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:20 بعد از ظهر | ادامه مطلب

بشربگو من، تنها بشري همانند شما هستم؛ جز آنكه بر من وحي مي شود.(كهف: 110)
يكي از الطاف الهي اين است كه پيامبران را از ميان افراد بشر برگزيد تا نيازها، خواسته ها و گرفتاري هاي انسان هاي ديگر را به روشني درك كنند و در شادي ها و اندوه هايشان شريك باشند. در آيه اي از قرآن مي خوانيم:
رسولي از خود شما به سويتان آمد كه رنج هاي شما بر او دشوار است و به هدايت شما اصرار دارد و به مؤمنان رئوف و مهربان است.(توبه: 128)


دسته: ويژگيهاي پيامبر اعظم(ص) در قرآن

چهارشنبه بیست و نهم 9 1391 | 3:15 بعد از ظهر | ادامه مطلب

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X