اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

و سرانجام، دين اسلام بر جهان حاكم خواهد شدهُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ  (صف/9)
اوست كه فرستاده خود را با[وسايل] هدايت و دينِ حق فرستاد تا آن را بر همه مصاديق دين [، كه شرايع آسماني است،] پيروز گرداند; هرچند مشركان را خوش نيايد.    

در اين آيه، خداوند غلبه نهايي تفكر توحيدي و نور هدايت الهي (اسلام) را بر همه اديان جهان وعده داده است.


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:40 صبح | ادامه مطلب

ولايتپذيري و دوستي اهل بيت به سود شماستقُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ (سباء/47)
بگو هر مزدي كه از شما خواستهام [،كه دوستي خاندانم باشد،] به سود خود شماست. پاداش من جز بر عهده خدا نيست...

اهل بيت (ع) براي دوستان و محبان حقيقي در دنيا الگوهاي عملي و عيني انسان كامل اند و آنان را از سرگرداني و حيرت در اداي تكليف در عرصه اي مختلف زندگي نجات مي دهنـد و به نوعي آنان را به آرامش مي رسانـند; و دوسـتي و ولايت آنان درعالم قـبر و برزخ و قيامت سودمند است.


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:37 صبح | ادامه مطلب

او آخرين پيامبر از سلسله انبياي الهي استمَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا (احزاب/40)
محمد پدر هيچ يك از مردان شما نيست; ولكن رسول خدا وخاتم پيامبران است; و خداوند همواره به همه چيز داناست.

رسول خدا فرمودند: «اي مردم، بعد از من پيامبري نيست; و پس از سنّت من، سنّتي وجود ندارد. پس هر كس ادعاي نبوت كند ادعا و بدعت او در آتش خواهد بود. هر كه راچنين ادعايي كرد بكشيد.»


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:33 صبح | ادامه مطلب

تبعيت از پيامبر نشانه دوستيِ حقيقي با خداستقُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ  (آل عمران/31)
بگو: اگر خدا را دوست مي داريد، پس پيروي از من كنيد تا خدا نيز شما رادوست بدارد و گناهانتان را ببخشايد; و خدا بسيار آمرزنده و مهربان است.    

غايت محبت تبعيت است. اگر در دوستي با خداوند صادقيد، از رسول او تبعيت كنيد ــ او خواسته هاي خدا را به شما ابلاغ كرده است; و محبت شما به خداوند بايد وسيله اي براي التزام عملي به فرمانهاي او باشد.


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:30 صبح | ادامه مطلب

مزد رسالتم مودّت و دوستي با نزديكان من استقُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى (شوري/23)
... بگو: از شما بر اين رسالت مزدي، جز محبت خويشاوندانم، نمي طلبم...

در آيه مورد بحث پيامبر گويا اجر و پاداشي براي خود مشخص كرده اند ; و آن علاقه شديد به خويشاوندان اوست; و در آيه ۵7 سوره فرقان مي فرمايد : اجر و پاداش من گزينش راه خدا و حركت در آن مسير است.


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:27 صبح | ادامه مطلب

تعليم و تربيت: عاليترين هدف بعثتهُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ (جمعه/2)
اوست كه در ميان امّيّان[(مردم مكه، كه غالباً بيسواد بودند)] فرستاده اي از خودشان برانگيخت تا آياتش را بر آنان تلاوت كند و آنان را[از پليديهاي عقيدتي واخلاقي و عملي]و پاكيزه كند و به آنان كتاب [آسماني] معارف ديني و عقلي آموزد.

رسول خدا (ص) فرمودند: «روز قيامت مردي را مي آورند با حسناتي چون ابرهاي انبوه و كوه هاي استوار او ميگويد:پروردگارا، اينها را من انجام ندادهام. از كجا آمده اند ؟ [...]


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:22 صبح | ادامه مطلب

محمد پيامبري جهاني استوَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ (سباء/28)
و تو را به پيامبري نفرستاديم، مگر بر همه مردم; مژدهدهنده [صالحان] و بيمدهنده [بدكاران] ; ولكن بيشتر مردم نمي دانند .    

همه آياتي كه بر خاتميت پيامبر اكرم (ص) دلالت دارد بر جهاني بودن ماموريت آن مقامِ عظمي و آن وجود مقدس نيز دلالت دارد. رسول خدا (ص) فرمودند: «هر كه قرآن به او رسد چنان است كه من به وسيله آن با وي رودررو سخن گفته باشم.»


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:18 صبح | ادامه مطلب

محمد: رهبري مردمي و مهربان و پرتلاشلَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ  (توبه/128)
حقا كه شما را فرستادهاي از خودتان آمده [، نه از فرشتگان و نه از اجنه،] كه رنج و ضرر شما بر او گران است. [و] بر [ايمان و كمال] شما حريص و با مومنان رئوف و مهربان است.

آنچه را خداوند در اين آيه فرموده است بار ديگر مرور مي كنيم: اولاً، رهبر شما ازخودتان و مردمي است و آشنا با شما و نيازها و ضعفها و استعدادهاي شماست ...


دسته: آيه هاي زندگي

شنبه دوم 10 1391 | 12:13 صبح | ادامه مطلب

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X