اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

پيام پيامبر به دختران امروز ايا پيام پيامبر صلي الله عليه و آله ويژة مردان است؟
و ايا زنان هم مخاطب پيام پيامبر صلي الله عليه و آله قرار مي¬گيرند؟
پيامبر اسلام همچون همه انبياء با دو هدف، هدايت مردم را آغاز و دنبال كرد:
1. آشنا ساختن مردم با معارف الهي.
2. كامل كردن عقايد و اخلاق جامعه.
يعني تعليم كتاب و حكمت از يك سو، و تزكية نفوس مردم از سوي ديگر؛ آن گونه كه قرآن مي¬فرمايد: )يعلّمهم الكتاب و الحكمه و يزكيهم.( از اين رو، مي¬توان رسالت پيامبر صلي الله عليه و آله را اينگونه بيان داشت كه:
او براي تعليم و تربيت و تزكيه آمد تا در بخش جامعه را به علوم الهي و صحيح رهنمون سازد و در بخش عملي، مردم را به طهارت روح برساند. مخاطب چنين حركت هدايت بخش، جان انسان خواهد بود نه بدن او. از اين رو، زن و مرد هر دو همسان هم، مخاطب «پيام پيامبر» خواهند بود.


دسته: رحمة للعالمين - احاديث نبوي - وحدت و نظام تربيت نبوي

جمعه پانزدهم 10 1391 | 2:16 بعد از ظهر | ادامه مطلب

نگاهى به راهبردهاى ارزشى پيامبر(ص)درمسير وحدت اسلامىورود پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله به مدينه همراه با عقد قراردادهايى بين گروههاى گوناگون بود. اين پيمان‏ها را مى‏توان يكى از بارزترين شواهد به كارگيرى رهيافت وحدت اسلامى در جامعه آن زمان شمرد.
پيمان‏ نامه عمومى مدينه: يكى از مهمترين اين پيمانها، اولين قراردادى بود كه بين پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله و طوايف و قبايل موجود يثرب بسته شد و بعضى آن را «نخستين قانون اساسى مكتوب جهان‏» دانسته‏اند. اين تدبير بهترين مقوله براى به وجود آوردن وحدت ملى و همبستگى دينى بود چرا كه وحدت ميان قبايل درگير، حقوق اجتماعى يهوديان و نيز مهاجران مسلمانان را تصمين مى‏كرد و از سوى ديگر، اين پيمانها مقدمات تشكيل يك وحدت سياسى و حكومتى را فراهم مى ‏آورد.


دسته: وحدت و نظام تربيت نبوي

يکشنبه سوم 10 1391 | 10:37 صبح | ادامه مطلب

امت واحدهمنشا حقيقي وحدت امت اسلامي، همانا دين اسلام است.اين منشا ،ريشه اصلي خود را از فطرت سليم انسان ميگيرد كه خداند متعال در نهاد مردم همه جوامع به وديعت نهاده است. تحولاتي كه اين دين فطرت در طول تاريخ داشته، فقط مربوط به فروع جزيي احكام بوده است كه از تنوع موقعيت هاي حياط انساني در جوامع مختلف سرچشمه گرفته است.


دسته: وحدت و نظام تربيت نبوي

شنبه دوم 10 1391 | 9:50 بعد از ظهر | ادامه مطلب

وحدت و نظام تربيت نبويوحدت مسلمانان جهان از ضروري ترين مسايل روز جوامع اسلامي است و همه بايد بر محوري جامع و فراگير كه تمامي مذاهب و انديشه هاي ديني، آن را قبول داشته باشند، گردهم آمده، يكپارچه و هماهنگ حركت نمايند.
به نظر مي رسد، وجود مقدس پيامبراعظم(صلي الله عليه و آله و سلم) مناسب ترين محور وحدت مسلمانان است؛ زيرا همه مسلمانان ايشان را قبول دارند و آن حضرت را به عنوان بنيانگذار نهضت اسلامي شناخته و از رهنمودهاي او پيروي مي كنند. سيره پيامبراكرم(صلي الله عليه و آله و سلم)، بخصوص سيره تربيتي ايشان كه در قالب مباني، اهداف و اصول تربيت نبوي قابل تبيين و ارايه مي باشد، نقش عمده اي در وحدت جامعه اسلامي داشته و دارد، زيرا مهم ترين هدف پيامبر خدا(صلي الله عليه و آله و سلم)، تعليم و تربيت انسانها بوده و در اين زمينه فعاليتهاي فراواني انجام داده است.


دسته: وحدت و نظام تربيت نبوي

شنبه دوم 10 1391 | 9:43 بعد از ظهر | ادامه مطلب

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X