اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

پيامبر أعظم، آغازگر تغيير در فرهنگ جهانيفرهنگ مجموعه اي از ارزشها، عادات، رفتار و سنت هاي هر قوم است و به همين نسبت در عصر بعثت پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله نيز فرهنگ هايي - كه بهتر است از آنها به عنوان خرده فرهنگ ياد كنيم - وجود داشتند.  اين فرهنگ ها گر چه بعضاً باقي مانده فرهنگ اديان الهي و ابراهيمي بودند اما با ضد ارزشهاي موجود در جامعه و فرهنگ اقوام و ملل مختلف كه ناشي از تفكر و خواست هاي مادي بشر بود، آغشته شده بود. لذا تشخيص حق از باطل در اين فرهنگ ها براي مردم بسيار سخت و بعضاً ناممكن شده بود


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:48 بعد از ظهر | ادامه مطلب

محمّد صلّى الله عليه وآله، پيرو چه ديني بود؟ در اعتقاد جامعه شيعه و پيروان خاندان نبوت، پيغمبر اسلام از آغاز زندگى و پيش از آن كه رسما پيغمبرى خود را اعلام كند، معصوم و پيغمبر بوده است. خداوند روح القدس را مامور حفاظت او كرده بود، و در مدت چهل سال پيش از رسالت و بعثت، با شريعت‏ خود عمل مى‏كرد. بنابر اين پيرو دين و شريعت پيغمبر ديگرى نبوده است.  كتاب خدا (قرآن) و سنت‏ خود آن حضرت نيز گواه بر آن است.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:44 بعد از ظهر | ادامه مطلب

مروري بر اهداف بعثت نبي مكرّم اسلامجهان در آستانة بعثت حضرت رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ در انحطاط و بحران شگفت انگيزي قرار داشت. جهالت، غارتگري، ظلم و ستم، تضييع حقوق ضعيفان و محرومان، فساد و بي بند و باري، تبعيض و ناعدالتي، نگراني و دلهره و دوري از اخلاق و انسانيت، تمام جوامع بشري را در آن روزگار فرا گرفته بود.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:44 بعد از ظهر | ادامه مطلب

بهائيت و مسأله خاتميتمسلمانان به چه دليل، اعتقاد به ختم نبوت دارند و بر اين مطلب پافشاري مي كنند؟ بر چه اساسي مي گويند: پس از رسول اكرم صلي الله عليه وآله ديگر به هيچ وجه پيامبري مبعوث نخواهد شد و وحي تشريعي نبوي نخواهد آمد؟ چرا شريعت پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله را آخرين شريعت و كتاب آسماني ايشان يعني قرآن مجيد را آخرين كتاب آسماني مي دانند؟ دهها سال از فعاليتهاي بي اساس فرقه ي ضاله و پَست بهائيت مي گذرد.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:40 بعد از ظهر | ادامه مطلب

نگاهي بر فلسفه بعثت پيامبر اسلام چهل سال از عمر پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله گذشت. ماه رجب بود، پيامبر در فراز كوه «حِرا» به عبادت و مناجات با خدا اشتغال داشت. در روز 27 رجب، ناگاه جبرئيل امين و پيك وحي، نزد پيامبر نازل شد، و پنج آيه آغاز سوره علق را چنين خواند: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ * اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ. . . ؛ بخوان به نام پروردگارت كه جهان را آفريد، همان خدايي كه انسان را از خون بسته‎اي خلق كرد، بخوان كه پروردگارت از همه بزرگوارتر است، همان كسي كه به وسيله قلم تعليم داد، و به انسان آن چه را كه نمي‎دانست آموخت...»


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:37 بعد از ظهر | ادامه مطلب

بعثت، يك ضرورت طبيعي و فطريبعثت انبيا و پيامبران، يك ضرورت و نياز طبيعي و فطري انسان است؛ زيرا هرگز كتاب آسماني به تنهايي كارساز نيست؛ خداوند پيامبران را براي تبيين راه و ارشاد و هدايت مردم به سوي حق و خير و صواب، مبعوث كرده است تا حق براي همگان روشن گردد و اين چنين بود كه در طول تاريخ، پيامبران و يا اوصياي آنان براي راهنمايي و ارشاد مردم آمدند و مردم را انذار و هشدار دادند، تا مبادا در نتيجه تبعيت از هواهاي نفساني از صراط مستقيم منحرف شوند.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:34 بعد از ظهر | ادامه مطلب

گزارشي از عصر بعثتهر روز كه مي گذرد، نياز بشر به آموزه هاي اصيل و ناب اسلام راستين بيشتر مي شود. بعثت پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله فقط براي دوران جاهليت تاريخ نيست، بلكه بشر امروزي كه در جاهليت مدرنيته خود، بيش از پيش در خطر سراشيبي سقوط قرار گرفته، بدان احتياج مبرم دارد. با نگاهي اجمالي به عصر بعثت رسول خدا صلي الله عليه و آله مي توانيم عصر امروز را با عصر نزول قرآن تطبيق بدهيم و به حكيمانه بودن بعثت و دعوت پيامبر صلي الله عليه و آله پي ببريم.   


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:34 بعد از ظهر | ادامه مطلب

سفير رستگاريمبعث، يكي از اعياد بزرگ امت اسلامي است. پوشيدن لباس تميز و مناسب، صلوات فرستادن و روزه گرفتن، از سنت هاي سفارش شده در اين عيد بزرگ به شمار مي آيد. امام صادق عليه السلام درباره روزه داري در روز عيد مبعث فرمودند: «كسي كه در روز بيست و هفتم ماه رجب روزه بگيرد، خداوند ثواب هفتاد سال روزه را به او خواهد داد».


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:29 بعد از ظهر | ادامه مطلب

چرا همه به پيامبر ايمان نياوردند ؟«دنيايي كه ما در آن زندگي مي كنيم پوچ و بيهوده خلق شده است و هدفي جز نيستي و تباهي ندارد ما محكوم به بدبختي و تباهي هستيم و هيچ دخالتي در سرنوشت خود نداريم .عده اي خوشبخت به دنيا مي آيند و مي روند و عده اي نيز تا آخر عمر در فلاكت و بدبختي خود غوطه مي خورند».
آري، اين عقايد جاهليت قبل از بعثت پيامبران و جاهليت مدرنيته امروزي است ارمغان تاريكي تفكر زندگي بدون خداست.  زندگي سياهي كه هويت انساني را در حد حيوانيت و پستي نزول مي دهد.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:26 بعد از ظهر | ادامه مطلب

چهار گام موثر در تبليغ دين خدا مانايي و گسترش دين خدا در گرو «تبليغ» است. اگر امروزه عطر خوش وحي در قالب مذهب و آموزه هاي اخلاقي در ميان آدميان پراكنده شده، بدان سبب است كه پيامبران، اولياي الهي و سپس مبلّغان بزرگ ديني، به خوبي از عهده امر تبليغ دين برآمدند و در كار تبليغ، هرگز كوتاهي نورزيدند.


دسته: ويژه بعثت پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه سوم 10 1391 | 3:23 بعد از ظهر | ادامه مطلب
مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X