اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

اسوه بودن پيامبر(ص)از ديد اهل‌بيت(ع)هر جامعه براي رسيدن به كمال و وضع آرماني خود نياز به يك الگو و مدل ايده‌آل دارد تا با شناخت آن، به وضع آرماني دست يابد. جوامع اسلامي نيز از اين قاعده الگوسازي، مستثني نيست و خداوند متعال براي رسيدن به جامعه آرماني اسلامي براي مسلمانان، الگو معرفي كرده است.


اسوه بودن پیامبر(ص)از دید اهل‌بیت(ع)خداوند متعال در آیه 21 سوره احزاب «لقد کان لکم فی رسول‌الله اسوه حسنه لمن کان یرجواالله و الیوم الآخر و ذکر الله کثیراً »، وجود مبارک حضرت پیامبر اعظم(ص) را به عنوان «اسوه حسنه» برای کسانی که قلباً ایمان آورده‌اند، کسانی که به خدا و روز جزا امید و تعلق خاطر دارند و خداوند را بسیار یاد می‌کنند، معرفی کرده است.

این امر صرفا محدود به آیات قرآن کریم نمی‌شود و با مراجعه به روایات و احادیث منقول از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز مشاهده می‌شود که آن بزرگواران از پیامبر اعظم(ص) به عنوان الگو و اسوه‌ای برای مومنین، یاد کرده‌اند، چنانچه امیرالمومنین(ع) که خود پس از پیامبر، مصداق کامل اسوه حسنه هستند، در خطبه 159، پس از بیان عظمت خداوند متعال و اشاره به خوف و ترس از عذاب الهی، راه و رسم زندگی پیامبر اسلام(ص) را الگویی برای الگوطلبان معرفی و محبوب‌ترین بنده نزد خدا را کسی می‌داند که از پیامبرش پیروی کند و گام بر جایگاه قدم او نهد و پیروی از سیره پیامبر(ص) را مایه فخر و بزرگی برای کسی می‌داند که خواهان بزرگواری هستند. حتی پیروی از سیره رسول الله برای اهل بیت(ع) و خاندان آنان نیز، افتخاری بس عظیم بوده است.

حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) در کربلا به حضرت زینب(س) فرمود: «لى وَ لِکلِّ مُسْلِمٍ بِرَسُولِ اللّهِ اُسْوَةٌ» سرمشق من و هر مسلمان دیگر، رسول خدا(ص) است. امام سجاد(ع) نـیز در سخنرانى خود بر این نکته کلیدى تصریح و تاکید فرموده: «فَاِنَّ لَنا فى رَسُولِ اللّهِ اُسْوَةً حَسَنَةً» قطعا پیامبر خدا(ص) سرمشق نیکوى ماست.

فارغ از این‌که معرفی فردی در یک جامعه به عنوان اسوه و الگو، دارای چه کارکردها و نتایجی است، این موضوع حائز اهمیت است که رسول الله(ص) دارای چه ویژگی‌هایی بوده است که به‌عنوان الگوی کامل برای جهانیان معرفی شده است، لذا شناخت خصوصیات و ویژگی‌های فردی و اجتماعی آن رسول الله(ص) برای پاسداشت و پیروی از سیره آن حضرت(ع)، ضروری است.

نکوهش و مذمت دنیا، یکی از ویژگی‌های زندگی رسول‌الله است که امام علی(ع) به آن اشاره و آن را به‌عنوان سرمشق و راهنمایی برای مردم معرفی می‌کند.

امام علی(ع) در این رابطه می‌فرماید: محمد(ص) دنیا را چشید، دهان خود را از دنیا پر نکرد. بی‌اعتناترین مردم نسبت به دنیا بود. شکمش از همه گرسنه‌تر بود. دنیای خود را در اختیار محمد(ص) گذاشت، ولی آن حضرت(ص) زیر بار دنیا نرفت.

امام علی(ع)، از دیگر ویژگی‌های رسول‌‌الله را، دشمنی با دشمن خدا و ناچیز شمردن چیزی که خدا آن را حقیر می‌پندارد، عنوان می‌کند و می‌فرماید: اگر صرفا همین یک عمل را داشته باشیم {که} آنچه را خدا و رسول خدا دشمن می‌دارند، دوست بداریم و آنچه را خدا و پیامبر(ص) کوچک می‌شمارند، مهم بدانیم، برای مخالفت با خدا و کناره‌گیری از دستور پروردگار کافی است.

امام علی(ع) با اشاره به این‌که پیامبر(ص) با نزدیکان خود گرسنه به سر می‌برد و با آنکه مقام و منزلت بزرگی داشت، زینت‌های دنیا از دیده او دور ماند، این سوال را مطرح می‌کند که « آیا خدا با این وضع، به محمد احترام گذاشته است یا وی را خوار و ذلیل کرده است؟ اگر بگوید خدا به محمد(ص) اهانت نمود، دروغ گفته و بهتانی بزرگ به خدا زده است و اگر بگوید او را اکرام نمود؛ پس بداند خدا کسی را خوار شمرد که دنیا را برای او گستراند و از نزدیک‌ترین مردم به خودش، دور نگه داشت.

بنابراین کسی که می‌خواهد سرمشق زندگی داشته باشد، از محمد(ص) پیروی کند، راه آن حضرت را برود و کارهای آن حضرت را ادامه دهد، اگر غیر از این راه را تعقیب کرد، از هلاکت در امان نیست.

چه بزرگ است منتی که خدا با بعثت پیامبر(ص) بر ما نهاده و چنین نعمت بزرگی به ما عطا فرمود، رهبر پیشتازی که باید او را پیروی کنیم و پیشوایی که باید راه او را تداوم بخشیم.
منبع: روزنامه جام جم


دسته: رحمة للعالمين

دوشنبه نهم 11 1391 | 6:27 بعد از ظهر |

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X