اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

زهد و اقتصاد اسلامي در انديشه شهيد مطهري

اسلام طرفدار دو قدرت است: يكي قدرت روحي و ديگر قدرت اقتصادي. 


طرفدار قدرت روحي است به اين معني كه مي گويد از ناحيه اخلاقي شما بايد اين قدر قوي و نيرومند باشيد كه به دنيا و مافيهايش، اعتنا نداشته باشيد، بنده و اسير دنيا نباشيد. چه عالي مي فرمايد اميرالمؤمنين(ع): "الزهد كله بين كلمتين من القرآن" (1) علي (ع) كه زهد را از جنبه قوت روحي تفسير مي كند مي فرمايد: خدا در قرآن بيان كرده "لكيلا تأسوا علي مافاتكم و لا تفرحوا بما آتكم" (2) وقتي از ناحيه روحي به اين مقام رسيديد كه اگر تمام دنيا به شما رو بياورد، شادي زده و اسير نمي شويد و اگر تمام دنيا را از شما بگيرند، روحتان شكست نمي خورد، در اين صورت شما زاهد هستيد.


زهد و اقتصاد اسلامی در اندیشه شهید مطهری

اسلام طرفدار دو قدرت است: یکی قدرت روحی و دیگر قدرت اقتصادی. 


طرفدار قدرت روحی است به این معنی که می گوید از ناحیه اخلاقی شما باید این قدر قوی و نیرومند باشید که به دنیا و مافیهایش، اعتنا نداشته باشید، بنده و اسیر دنیا نباشید. چه عالی می فرماید امیرالمؤمنین(ع): "الزهد کله بین کلمتین من القرآن" (1) علی (ع) که زهد را از جنبه قوت روحی تفسیر می کند می فرماید: خدا در قرآن بیان کرده "لکیلا تأسوا علی مافاتکم و لا تفرحوا بما آتکم" (2) وقتی از ناحیه روحی به این مقام رسیدید که اگر تمام دنیا به شما رو بیاورد، شادی زده و اسیر نمی شوید و اگر تمام دنیا را از شما بگیرند، روحتان شکست نمی خورد، در این صورت شما زاهد هستید. اسلام طرفدار دو قوت است. این دو قوت مربوط به مسئله زهد و دنیاست. از ناحیه روحی اینقدر ما باید قوی و نیرومند باشیم که مال و ثروت دنیا نتواند ما را بنده خودش قرار بدهد و از نظر اقتصادی باید کوشش کنیم مال و ثروت را از طریق مشروع در اختیار خودمان بگیریم تا بتوانیم از این قدرت مادی و اقتصادی استفاده کنیم. 


وقتی که دانستید، اسلام طرفدار این دو قدرت است (قدرت اخلاقی و قدرت اقتصادی) ، [در قیاس خواسته اسلام با خودمان] می بینید ما زاهدهایی هستیم که در هر دو ناحیه طرفدار ضعف هستیم و ضعف داریم. ما زاهدی هستیم که همیشه از قدرت اقتصادی ، از ثروت دوری گزیده ایم، یعنی ضعف را انتخاب کرده ایم ، مردمی که پول و ثروت نداشته باشند، مسلم است کاری را که از اقتصاد ساخته است، نمی توانند انجام بدهند.


از ناحیه روحی هم اتفاقاً ضعیف هستیم، چون وقتی ما خودمان را به این ترتیب تربیت کردیم که به وسیله دور نگهداشتن خود از مال دنیا به خیال خودمان زاهد شدیم، یک روز که دنیا به همان زاهد ها روی می آورد، می بینیم اختیار از کفش بیرون رفت. می بینیم نه از ناحیه روحی قوی هستیم و نه از ناحیه اقتصادی . پس زهد در اسلام، قوت و قدرت روحی است . با این قدرت و قوت روحی ، مال و ثروت دنیا که قدرت دیگری است ، نه تنها به شما صدمه نمی زند بلکه در خدمت شما قرار می گیرد.


پی نوشت ها :

1- نهج البلاغه فیض الاسلام ، حکمت 431 صفحه 1291.

2- سوره حدید ، آیه 23.

منبع : نظری به نظام اقتصاد اسلامی اثر استاد مطهری صفحه 127-128


دسته: اقتصاد مقاومتي - انديشه شهيد مطهري

يکشنبه پانزدهم 4 1393 | 10:38 صبح |

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X