اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعجل فرَجهم
اندیشه های شهید مطهری

پيامبر خاتم (ص) برترين الگوى قرآنى از ميان ده‏ها الگوى نمونه و شاخص، قرآن كريم، دو تن از آنان را به گونه‏اى خاص مورد توجّه و تذكّر قرار داده است، يكى «ابراهيم»عليه السلام و ديگرى «محمّد»صلى الله عليه وآله وسلم. چه اين كه درباره اين دو پيامبر تعبير «اسوه» را به كارگرفته است:
1 - «قد كانت لكم اسوة حسنة فى ابراهيم و الّذين معه اذ قالوا لقومهم انا براؤا منكم و ممّا تعبدون من دون اللَّه كفرنا بكم و بدا بيننا و بينكم العداوة و البغضاء ابدا حتى تؤمنوا باللَّه وحده...» (ممتحنه /4)
«براى شما سرمشق خوبى در زندگى ابراهيم و كسانى كه با او بودند، وجود داشت، در آن هنگامى كه به قوم مشرك خود گفتند: ما از شما و آن چه غير از خدا مى‏پرستيد بيزاريم، ما نسبت به شما كافريم، و ميان ما و شما عداوت و دشمنى هميشگى آشكار شده است، تا آن زمان كه به خداى يگانه ايمان بياوريد.»


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - قرآن كريم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 11:3 صبح | ادامه مطلب

ناله هاي حكيمانه علوي در سوگ رسول خدا هنگامي كه اميرالمومنين عليه السلام بدن مطهر رسول خدا صلي الله عليه و آله را غسل داد و در كفن پيچيد چند جمله اي را خطاب به حضرتش عرضه داشت كه آن عبارات هم بيانگر سوز و گداز دروني اميرمومنان است و هم رسول خدا صلي الله عليه و آله را بيش از پيش معرفي  مي كند و هم  تشريح ابعاد گوناگون اين مصيبت عالمگير است

 متن سخنان حضرت را مي توان در دو منبع كهن يعني كتاب شريف نهج البلاغة و امالي شيخ مفيد(ره) با اندك تفاوتي ملاحظه كرد.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم - على(ع) از زبان پيامبر اعظم(ص) - نامه هاي پيامبر اعظم (ص)

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 11:1 صبح | ادامه مطلب

چرا پيامبر اكرم در خانه خود به خاك سپرده شد؟ وهابيان چون سفر براى زيارت قبور صالحان و نيز ساختن بقعه و بنا بر فراز آنها و دست ماليدن و تبرك به آنها را حرام مى‏دانند، با استناد به حديثى كه از طريق عائشه از پيامبر اسلام نقل مى‏كنند علت دفن حضرت در خانه مسكونى‏اش را از دلايل اين حكم مى‏دانند و ادعا مى‏كنند براى آنكه قبر پيامبر مسجد قرار نگيرد و در دسترس مردم نباشد، آن حضرت وصيت كرد كه در حجره مسكونى‏اش دفن گردد. حديث‏ياد شده بدين صورت است:

«عن عائشة رضى الله عنها قالت: قال النبى فى مرضه الذى لم يقم منه: لعن الله اليهود اتخذوا قبور انبيائهم مساجد. قالت عائشة: لو لا ذلك لابرز قبره، خشى ان يتخذ مسجدا؛


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 11:1 صبح | ادامه مطلب

آيا پيامبر اسلام به شهادت رسيد يا به مرگ طبيعي از دنيا رفت؟ يكي از مسايلي كه ابهام دارد، آن است كه "آيا حضرت به مرگ طبيعي از دنيا رفت و يا شهيد شد1"؟ در ذيل به برخي نقل قول‌ها در اين زمينه و پاسخ‌هايي كه به آنها داده شده اشاره مي‌كنيم:

در برخي از متون آمده است: «گروهي، زنِ يكي از اشراف يهود را به نام زينب فريب دادند كه پيامبر را از طريق غذا مسموم سازد. نقشه وي از اين قرار بود كه آن زن، كسي را خدمت يكي از ياران پيامبر فرستاد و از او پرسيد كه پيامبر اسلام كدام عضو از گوسفند را بيشتر دوست مي‌دارد. او در پاسخ گفت: ذراع گوسفند مطبوع‌ترين عضو براي پيامبر است. زينب، گوسفندي را بريان كرد و آن را مسموم ساخت، و بيش از همه در ذراع آن سم داخل نمود و به عنوان هديه خدمت پيامبر فرستاد. پيامبر نخستين لقمه‌اي را كه به دهان گذارد، احساس كرد مسموم است.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 10:56 صبح | ادامه مطلب

احوال مدينه هنگام شهادت سبط نبي اكرم (ص)زمانى كه امام حسن(ع) به شهادت رسيد، مدينه يكپارچه عزادار شده، همه گريه مى‌كردند. مروان خبر وفات حضرت را به معاويه داد و‌گفت: آنها مى‌خواهند حسن را در كنار پيامبر(ص) دفن كنند، اما تا من زنده هستم به اين مقصود خود نخواهند رسيد. امام حسين (ع) به كنار قبر پيامبر(ص) رسيد، و فرمود: اينجا را حفر كنيد، سعيد بن عاص كه حاكم مدينه بود خود را كنار كشيد، اما مروان، امويان را آماده و مسلح كرد.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 10:53 صبح | ادامه مطلب

آخرين لحظات زندگي پيامبر(ص) چگونه گذشت؟ در يكي از روزهاي بيماري در حالي كه سرش را با پارچه‌اي بسته بود و علي عليه السلام و فضل بن عباس زير بغلش را گرفته بودند و پاهايش بر زمين كشيده مي‌شد، وارد مسجد شد و روي منبر قرار گرفت و شروع به سخن فرمود و گفت: مردم وقت آن رسيده است كه من از ميان شما غائب گردم، اگر به كسي وعده داده‌ام، آماده‌ام انجام دهم و هر كس طلبي از من دارد، بگويد تا بپردازم.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

يکشنبه بیست و چهارم 10 1391 | 10:48 صبح | ادامه مطلب

چرا پيامبر (ص)آخر عمرش از مردم حلاليت طلبيد؟  اميدوارم خداوند به ما توفيق دهد همين يك درس را از زندگي پيامبر بياموزيم وآنرا عملي كنيم كه اگر مردم از ما راضي باشند قطعا خدا از تقصيراتي كه در نافرماني خودش داشته ايم خواهد گذشت.
     در آستانه سالگردرحلت پيامبر (ص)هستيم وخوب است پيروان آن حضرت بيشتر در مورد ايشان بدانند ، اينجانب بر اساس وظيفه اي كه دارم در همين راستا  بر آن شدم به يك صحنه تاريخي و مهم از زندگاني پر بركت پيامبر (ص)  كه توجه به حقوق الناس است تاكيد كنم چيزي كه جامعه ما بيشتر از هر چيزي به آن نيازمند است .


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

چهارشنبه بیستم 10 1391 | 10:7 صبح | ادامه مطلب

پيام پيامبر به دختران امروز ايا پيام پيامبر صلي الله عليه و آله ويژة مردان است؟
و ايا زنان هم مخاطب پيام پيامبر صلي الله عليه و آله قرار مي¬گيرند؟
پيامبر اسلام همچون همه انبياء با دو هدف، هدايت مردم را آغاز و دنبال كرد:
1. آشنا ساختن مردم با معارف الهي.
2. كامل كردن عقايد و اخلاق جامعه.
يعني تعليم كتاب و حكمت از يك سو، و تزكية نفوس مردم از سوي ديگر؛ آن گونه كه قرآن مي¬فرمايد: )يعلّمهم الكتاب و الحكمه و يزكيهم.( از اين رو، مي¬توان رسالت پيامبر صلي الله عليه و آله را اينگونه بيان داشت كه:
او براي تعليم و تربيت و تزكيه آمد تا در بخش جامعه را به علوم الهي و صحيح رهنمون سازد و در بخش عملي، مردم را به طهارت روح برساند. مخاطب چنين حركت هدايت بخش، جان انسان خواهد بود نه بدن او. از اين رو، زن و مرد هر دو همسان هم، مخاطب «پيام پيامبر» خواهند بود.


دسته: رحمة للعالمين - احاديث نبوي - وحدت و نظام تربيت نبوي

جمعه پانزدهم 10 1391 | 2:16 بعد از ظهر | ادامه مطلب

آخرين وصيت پيامبر(صلي الله عليه واله وسلم) رسول ‏خدا(ص) با آن كه در تب شديدى به سر مى‏برد، با حالت‏ خشم به مسجد آمد و ضمن نكوهش عاملان كارشكنى، متخلفان از حركت ‏سريع، سپاه ‏را ملعون خواند. براى پيامبر جاى ترديد نبود كه جمعى درانتظار مرگ او و انديشه قبض حكومت‏اند و براى اين هدف در پى‏ نقشه و توطئه‏اند. از همين رو با آگاهى از حوادثى كه به انتظار مرگ حضرتش كمين كرده بود و با شناختى كه از برخى اطرافيان خود داشت ‏براى آخرين بار فرصت را غنيمت ‏شمرد و بر آن شد تا مهمترين پيام دوران رسالت را ساده و روشن بيان و مسير آينده‏ حركت اسلامى را ترسيم نمايد. عمر بن خطاب ماجراى رحلت پيامبر را براى ابن عباس چنين نقل مى‏كند:«... ما نزد پيامبر حضور داشتيم. بين ما و زنان - كه فاطمه ‏نيز در ميانشان بود- پرده‏اى آويخته شده بود. رسول خدا به سخن ‏درآمده، فرمود: نوشت ‏افزار بياوريد تا براى شما چيزى بنويسم‏ كه با وجود آن هرگز گمراه نشويد.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

جمعه پانزدهم 10 1391 | 2:14 بعد از ظهر | ادامه مطلب

سقيفه، آشكار شدن توطئه ‏هارحلت پيامبر، گروهى را در سكوت فرو برد و چنانكه حضرتش پيش‏ بينى ‏كرده بود جمعى را نيز به تلاشهاى مرموز و مخفيانه وا داشت. كسانى كه از روزهاى شدت يافتن بيمارى پيامبر و احتمال درگذشت‏ ايشان در پى اين بيمارى، نياتى براى دستيابى به قدرت در دل ‏داشتند، بى‏ درنگ پس از شنيدن اين خبر و هنگامى كه هنوز على(ع)، فضل بن عباس و تنى چند سرگرم تجهيز پيكر پاك رسول خدا(ص) براى ‏دفن بودند، دست ‏به كار شدند. اينان بى ‏توجه به همه آنچه رسول ‏اكرم(ص) فرموده بود به شور نشستند تا شايد پيروان آخرين‏ برگزيده خدا را از بيراهه روى و بى‏ رهبرى برهانند. چه به ادعاى ‏ايشان آن حضرت رهبرى براى امتش برنگزيده يا به پيروى فردى ‏سفارش كرده كه محبوبيتى در ميان قوم خود نداشته و از عهده كار رهبرى برنمى ‏آمده است.


دسته: شرح حال پيامبر اعظم

جمعه پانزدهم 10 1391 | 2:9 بعد از ظهر | ادامه مطلب
مطالب جديدتر مطالب قديمي تر

لوگوي دوستان

pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix pix

شبکه اجتماعی جیک

Jeek Social NetWork

جديدترين مطالب

X